Wpisy otagowane ‘przeglądarki’

5.10
2010

Strony WWW z systemem CMS

Tagi: , , , , ,

Tworząc własną witrynę internetową warto zadbać, by jej obsługa była dla nas jak najwygodniejsza. Elementem, który szczególnie nam to umożliwi jest system CMS. Stanowi on aplikację, która umożliwi nam utworzenie strony WWW w łatwy sposób, a także jego aktualizacje oraz rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny.

Jak działa system CMS?

Głównym zadaniem systemu CMS jest właściwe umiejscowienie wprowadzanych przez nas treści na naszej stronie. Dzięki temu nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy technicznej, by redagować serwis internetowy. Wystarczy, że jako uprawniony redaktor wprowadzimy tekst za pośrednictwem systemu, a on sam rozmieszcza informacje w odpowiednich punktach.
Kolejnym plusem systemu CMS jest fakt, że wykorzystuje on szablony stron i działa w oparciu zawartość baz danych, co jest niezwykle przydatne, gdy chcemy zmienić koncepcję graficzną naszej witryny. Wówczas cała operacja ogranicza się jedynie do przygotowania i wymiany szablonu.
Ze względu na budowę modułową CMS umożliwia nam również rozszerzenie systemu poprzez zainstalowanie wybranych elementów takich jak automatyczna galeria zdjęć czy nawet sklep internetowy.

20.08
2010

Dlaczego Internet Explorer 6 musi odejść?

Tagi: , , ,

Firma Microsoft wciąż ma problem z pozbyciem się swojego podstarzałego już dziecka. Internet Explorer 6 – jedna z najbardziej popularnych przeglądarek internetowych, która pojawiła się w 2001 roku wraz z systemem Windows XP, okazała się na tyle wadliwa, że w niektórych przypadkach korzystanie z niej okazało się niebezpieczne. Starania producentów, by jak najszybciej wprowadzić rozwiązanie, które zniweluje wcześniejsze błędy, zaowocowały powstaniem najpierw Internet Explorera 7, a potem również wersji IE8. Jednak spora część użytkowników nie zaprzestała korzystania ze starszej wersji. Pojawił się przez to problem, ponieważ IE6 spowalnia działanie internetu oraz utrudnia jego posiadaczom funkcjonowanie w sieci.

Niebezpieczne luki

Głównym problemem związanym z obsługą IE6 były luki, które przede wszystkim zwiększały ryzyko nie wykrycia wirusa podczas pobierania plików. Utrudnieniem okazał się również błędny sposób walidacji podczas akceptacji plików ‘cookies’, jednak dotyczył on jedynie właścicieli systemu Windows bez dodatku Service Pack 2. W miarę dokładniejszych badań, wykryto około dwudziestu wad, które firma Microsoft postanowiła zniwelować tworząc nową wersję – Internet Explorer 7.

Utrudnienia w sieci

Mimo wprowadzenia nowych wersji przeglądarek IE7 oraz IE8, bardzo wielu użytkowników pozostało przy Internet Explorer 6. Okazało się to problematyczne dla rozwoju internetu. Starsza wersja przeglądarki nie spełnia bowiem zaleceń organizacji W3C, a przede wszystkim nie jest dostosowana do obecnych standardów internetowych. Jednak nawet te informacje nie skłoniły sporej części użytkowników do zainstalowania nowych wersji lub zmiany przeglądarki.