Wpisy otagowane ‘internet explorer’

20.08
2010

Dlaczego Internet Explorer 6 musi odejść?

Tagi: , , ,

Firma Microsoft wciąż ma problem z pozbyciem się swojego podstarzałego już dziecka. Internet Explorer 6 – jedna z najbardziej popularnych przeglądarek internetowych, która pojawiła się w 2001 roku wraz z systemem Windows XP, okazała się na tyle wadliwa, że w niektórych przypadkach korzystanie z niej okazało się niebezpieczne. Starania producentów, by jak najszybciej wprowadzić rozwiązanie, które zniweluje wcześniejsze błędy, zaowocowały powstaniem najpierw Internet Explorera 7, a potem również wersji IE8. Jednak spora część użytkowników nie zaprzestała korzystania ze starszej wersji. Pojawił się przez to problem, ponieważ IE6 spowalnia działanie internetu oraz utrudnia jego posiadaczom funkcjonowanie w sieci.

Niebezpieczne luki

Głównym problemem związanym z obsługą IE6 były luki, które przede wszystkim zwiększały ryzyko nie wykrycia wirusa podczas pobierania plików. Utrudnieniem okazał się również błędny sposób walidacji podczas akceptacji plików ‘cookies’, jednak dotyczył on jedynie właścicieli systemu Windows bez dodatku Service Pack 2. W miarę dokładniejszych badań, wykryto około dwudziestu wad, które firma Microsoft postanowiła zniwelować tworząc nową wersję – Internet Explorer 7.

Utrudnienia w sieci

Mimo wprowadzenia nowych wersji przeglądarek IE7 oraz IE8, bardzo wielu użytkowników pozostało przy Internet Explorer 6. Okazało się to problematyczne dla rozwoju internetu. Starsza wersja przeglądarki nie spełnia bowiem zaleceń organizacji W3C, a przede wszystkim nie jest dostosowana do obecnych standardów internetowych. Jednak nawet te informacje nie skłoniły sporej części użytkowników do zainstalowania nowych wersji lub zmiany przeglądarki.